Katalog Çekimleri

 Dış Mekan Katalog Çekimleri Consept çalışmalar.

Avantajları: Çekimler yapılırken fotoğrafları direk olarak kullanacak şekilde planlama yapılır. Bu çalışma şeklinde fotoğraflar üzerinde sonradan decope (Arka planın temizlenmesi) işlemi yapılmadığından,  katalog hazırlanması sırasında daha hızlı çalışmalar yapılabilir.

Gelinlik Katalog Çekimi                Ayrıca dış mekanda consept çekimler daha rahat yapılabilir, her katalog çalışmasında farklı mekanlar kullanılarak katalog çekimleri hikayelendirilebilir. Örneğin ilk çekimler için Rumeli hisarı gibi bir mekan kullanılarak arka plana İstanbul , boğaz, surlar ve deniz alınarak güzel bir görüntü sağlanabilir.

Yada birkaç mekan seçilir örneğin Rumeli hisarına ek olarak akşam üzeri 3-5 kıyafet için arka plana kız kulesi alınarak çekimler yapılabilir. Bu şekilde bir çalışma ile kıyafetlerin yanında kataloğunda bir hikayesi oluşturulmuş olur.

Konsept çekimler kendi şehimizde planlanırsa harici olarak stüdyo masraflarımız olmaz.

Dezavantajları: Çekimler yapılırken direk dış mekan kullanıldığından daha sonradan arka plan değiştirilmek istenirse stüdyo ortamına göre daha zor bir çalışma gerekebilir.

Işık şartları düşünüldüğünde güneşin çok sert olduğu saatlerde dış mekanda çalışmak zorlaşabilir. (öğle saatlerinde çalışamayız)

En büyük problem ise kıyafetlerin değiştirilmesi için gerekli ortamın sağlanmasıdır.

 

Stüdyo ortamında katalog çekimleri

Avantajları:
                 Işık ve ortam tamamen yapay olduğu için çalışma satleri daha esnektir. İster gündüz ister gece istenilen zamanda çalışma yapılabilir.

İstendiğinde stüdyoda duvar kağıdı, mobilya yer kaplaması gibi dekoratif malzemelerle ortam istediğimiz gibi dekor edilebilir.

Arka plan olarak yeşil, beyaz v.s. gibi fon perdeler kullanılarak çekilen ürün ve modellerin arka planı istediğiniz gibi değiştirilebilir.

Çekimler stüdyo ortamında yapıldığından kıyafet değiştirmek çok daha kolaydır.

Dezavantajları:
                Arka planın genelde decope edilmesi, gerekir ve buda katalog çalışması sırasında daha uzun uğras gerektirir.

Decope işlemi güzel yapılmazsa katalogda çizgimiz profesyonellikten uzaklaşabilir.

Bu tür çalışmalar consept çalışmalara nazaran daha düz çalışmalardır ve dış mekan çekimlere nazaran daha az dikkat çeker.

Yakup YENER
18.07.2012

Blog'u: Genel Bilgi

Yorumlar Kapali.